Tasuta SEO tööriistad aastal 2024 – Mida võtta mida jätta?

Tasuta SEO tääriistad, kodulehe positsiooni parandamine otsingumootorites
13 minutit kulub lugemiseks

SEO ehk kodulehe optimeerimine on oluline kõigile, kes soovivad parandada nähtavust otsimootori tulemustes ja suurendada kodulehe orgaanilist liiklust.

Kasutades õigeid tööriistu saate viia kodulehe kiirelt ja ilma kõrvalise abita otsingutulemustes absoluutsesse tippu. Leiate lihtsalt ülesse kõik tehnilised probleemid, saate analüüsida olulisi märksõnu, optimeerida olemasolevat sisu ning luua uut ning veelgi paremini toimivat sisu, edestades nii oma kõike suuremaid konkurente.

Järgnevad 28 erinevat ning täiesti tasuta saadavad SEO tööriistad pakuvad mitmekülgseid võimalusi. Siiski oleks aus kohe alguses äramärkida, et oma enese ajakulu on siinkohal möödapääsmatu ressursi kulu ning on vahest ehk väärtuslikumgi kui võimalikud tarkvara kasutamisest tekkivad kulud. Igaljuhul siin need on, nimekiri 28 meie meelest parimast tasuta SEO tööriistast, mis aitavad luua parima SEO strateegia või juba olemasolevat muuta veelgi paremaks ning saavutada just teie ärimudelit toetavaid eesmärke.

1. Google PageSpeed Insights

Google PageSpeed Insights on tasuta tööriist, mis analüüsib veebilehe laadimiskiirust ja kasutajasõbralikkust. See annab hinnangu nii mobiili- kui ka lauaarvutiversioonidele, pakkudes üksikasjalikke soovitusi kiiruse parandamiseks. Laadimiskiirus on oluline tegur otsingumootori järjestuses, sest kiiremad lehed pakuvad paremat kasutajakogemust. Eriti kasulik on see tööriist veebiarendajatele, kes soovivad optimeerida oma loodud lehti nii, et need vastaksid igati Google’i poolt antud soovitustele. Täpsema info leiate Google PageSpeed Insights kodulehelt.

2. Ahrefs Webmaster Tools

Ahrefs Webmaster Tool on Ahrfs tarkvara tasuta versioon, mis pakub võimsat tehnilist auditeerimist ja backlinkide analüüsi. Tööriist võimaldab teil jälgida ja parandada oma veebisaidi tervist, pakkudes ülevaadet tehnilistest probleemidest, mis võivad mõjutada teie kodulehe SEO tulemusi. Ahrefs tarkvara on tuntud oma suure andmebaasi ja täpsete analüüside poolest. See tööriist aitab tuvastada peamisi SEO tehnilisi probleeme andes ka praktilisi soovitusi selliste konreetsete probleemide lahendamiseks. Kuigi Ahrefs täisversioon on tasuline, on nendse Webmaster Tools tasuta ning suurepärane  töövahend alustavatele veebiarendajatele ja väikeettevõtjatele. Täpsema info leiate Ahrefs Webmaster Tools kodulehelt.

3. Answer the Public

Answer the Public genereerib teie lähteülesande põhjal märksõnaideid ning nendega seotud ning enam levinud küsimusi, mida inimesed otsivad. Lisaks visualiseerib see otsingupäringud ning aitab mõista, mida inimesed tegelikult otsivad. See on suurepärane vahend sisuloomeks ja märksõnade analüüsiks, aidates tuvastada uusi trendikaid teemasid, mille kohta sisu luua. Answer the Public pakub piiratud arvu tasuta otsinguid päevas, täieliku juurdepääsu saamiseks on vaja tasulist tellimust. Tasuline versioon pakub rohkem funktsioone ja sügavamat analüüsi. Täpsema info leiate Answer the Public kodulehelt.

4. Google Analytics

Google Analytics on tasuta tööriist, mille ab il saad jälgida oma kodulehe liiklust ja kasutajate käitumist. See annab põhjaliku ülevaate kust külastajad sinu lehele jõuavad, millised sinu lehekülje osad on populaarsemad ning milliseid tegevus kasutajate sinu lehel teevad. Google Analytics on oluline tööriist turundajatele ja ka veebiarendajatele ning kõigile teistele kes soovivad mõista veebilehel toimuvat, mõõta selle tulemuslikkust ning teha andmetel põhinevaid otsuseid. See tööriist on täiesti tasuta ja pakub laia valikut funktsioone, mis aitavad teha otsuseid kodulehe optimeerimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Täpsema info leiate Google Analytics kodulehelt.

Tasuta SEO tüüriistad | Digituul

 

5. Google Search Console

Google Search Console on tasuta tööriist, mis analüüsib ja raporteerib teie veebisaidi tehnilisi probleeme. See tööriist võimaldab teil mõista, kuidas Google teie saiti näeb, ja pakub teavet indekseerimise, liikluse ja tehniliste vigade kohta. Search Console aitab tuvastada ja parandada SEO probleeme, mis mõjutavad teie kodulehe nähtavust otsingutulemustes. Lisaks pakub see tööriist võimalust märksõnade jälgimiseks ja backlinkide analüüsimiseks. Google Search Console on täiesti tasuta ja hädavajalik iga kodulehe omanikule. Täpsema info leiate Google Search Console kodulehelt.

6. Ahrefs’ Backlink Checker

Ahrefs’ Backlink Checker on tasuta tööriist, mis kuvab TOP 100 teie kodulehele suunavat viidet (backlink). See aitab mõista oma kodulehe nn lingiprofiili ja leida võimalusi selle paranadamiseks. Ahrefs on tuntud oma täpsete andmebaaside poolest ja see tööriist annab teile selge ülevaate bnii sisemistest kui välimistest viidetest. Tasuta versioon pakub piiratud andmeid, kuid alati saab tellida tasulise täisversiooi, mis pakub põhjalikumat analüüsi ja täiendavaid funktsioone. Ahrefs’ Backlink Checker on suurepärane tööriist linkide analüüsimiseks ja oma SEO strateegia parandamiseks. Täpsema info leiate Ahrefs’ Backlink Checker kodulehelt.

7. Google Ads Keyword Planner

Google Ads Keyword Planner on tasuta tööriist, mida kasutatakse märksõnade uurimiseks ja analüüsimiseks. See tööriist pakub täpseid andmeid otsingumahu, konkurentsi ja märksõnade trendide kohta. Keyword Planner on kasulik nii SEO spetsialistidele kui ka PPC (pay-per-click) kampaaniate loojatele, sest see aitab tuvastada kõige tõhusamaid märksõnu, mida sihtida. Google Ads Keyword Planner on tasuta, kuid vajab siiski Google Ads kontot. Tasuliste kampaaniate haldamisel pakub see tööriist lisafunktsioone ja veelgi põhjalikumat analüüsi. Täpsema info leiate Google Ads Keyword Planner kodulehelt.

8. SERP Snippet Optimization Tool

SERP Snippet Optimization Tool aitab optimeerida veebilehe metakirjeldusi ja pealkirju, et need oleksid atraktiivsemad ja paremini nähtavad Google’i otsingutulemustes. See tööriist kuvab, kuidas teie veebileht otsingutulemustes välja näeb, ja annab soovitusi, kuidas seda paremaks muuta. Optimeeritud metakirjeldused ja pealkirjad võivad suurendada klikkide määra ja parandada teie veebisaidi positsiooni otsingutulemustes. SERP Snippet Optimization Tool on tasuta tööriist mida on lihtne kasutada, tehes sellest suurepärase vahendi iga veebiarendaja või turundaja jaoks. Täpsema info leiate SERP Snippet Optimization Tool kodulehelt.

9. Google Trends

Google Trends on tasuta tööriist, mis näitab otsinguterminite populaarsuse muutusi ajas. See aitab tuvastada trendikaid teemasid ja märksõnu, mis võivad olla sulle kasulikud sisu loomisel ja SEO strateegia kujundamisel. Google Trends pakub reaalajas andmeid ja ajaloolisi trende, aidates mõista, millised teemad on populaarsed erinevates geograafilistes piirkondades ning ajaperioodidel. Tasuta ja väga kasulik tööriist just turundajatele, sisu loojatele ja SEO spetsialistidele, kes soovivad hoida oma sisu ajakohasena ja vastavuses otsingutrendidega. Täpsema info leiate Google Trends kodulehelt.

10. Yoast SEO

Yoast SEO on üks populaarsemaid WordPressi pistikprogramme, mis aitab optimeerida sinu kodulehe osiseid otsingumootorite jaoks. See tööriist pakub märksõnade analüüsi, sisu loetavuse kontrolli ja soovitusi SEO parendamiseks. Yoast SEO aitab luua SEO-sõbralikku sisu, parandada metaandmeid ja sisemisi linke. Tasuta versioon pakub kõiki põhifunktsioone. Premium versioonis on aga hulgaliselt täiendavaid ning kasulike funktsioone, näiteks sisu ülevaated ja sotsiaalmeedia eelvaated. Yoast SEO on hädavajalik tööriist iga WordPressi veebisaidi omanikule, kes soovib parandada oma SEO strateegiat ning tulemusi. Täpsema info leiate Yoast SEO kodulehelt.

11. Moz Link Explorer

Moz Link Explorer aitab sarnaselt Ahrefs tarkvarale leida ja analüüsida viiteid sinu kodulehele (backlinks). See pakub põhjalikku teavet teie lingiprofiili kohta, sealhulgas linkide kvaliteet, autoriteet ja ankurtekstid. Link Explorer aitab tuvastada võimalusi linkide parandamiseks ja konkurentide linkimisstrateegiate analüüsimiseks. Tasuta versioon pakub piiratud arvu otsinguid ja andmeid. Tasuline versioon aga pakub piiramatul hulgal päringuid ning põhjalikumat analüüsi. Moz Link Explorer on väärtuslik tööriist linkide analüüsimiseks ja SEO strateegia parandamiseks. Täpsema info leiate Moz Link Explorer kodulehelt.

12. Ubersuggest

Ubersuggest on tasuta tööriist, mis pakub märksõnaideid ja analüüsib nende konkurentsi. Aitab leida uusi märksõnu, analüüsida otsingumahtu ja konkurentsi ning pakub sisuideid. Ubersuggest pakub ka veebisaidi auditi funktsiooni, mis aitab tuvastada tehnilisi probleeme ja soovitab parendusi. Tasuta versioon pakub piiratud arvu otsinguid päevas, kuid tasuline täisversioon võimaldab rohkemringuid ninge rinevaid lisafunktsioone, sealhulgas sügavamaid analüüse ja täiendavat teavet märksõnade kohta. Täpsema info leiate Ubersuggest kodulehelt.

13. Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog SEO Spider on tasuta SEO tööriist, mis skaneerib veebisaite, et tuvastada erinevaid optimeerimis tulemusi mõjutavaid probleeme. Indekseerides tuvastab selliseid probleeme nagu katkised lingid, dubleeritud sisu, puuduvad metakirjeldused ja palju muud. Tasuta versioon võimaldab skaneerida kuni 500 URL-i, samas kui tasuline versioon pakub piiramatu arvu URL-ide skaneerimist ja täiendavaid funktsioone, nagu API integratsioonid ja täiustatud aruandlus. Screaming Frog SEO Spider on asendamatu tööriist tehnilise SEO auditi jaoks. Täpsema info leiate Screaming Frog SEO Spider kodulehelt.

14. SEOquake

SEOquake on tasuta brauserilaiend, mis pakub kiiret SEO auditit ja analüüsi. See tööriist kuvab SEO andmed otse teie brauseris, võimaldades kiiret juurdepääsu sellistele olulistele SEO parameetritele nagu PageRank, Alexa Rank, backlinks ja palju muud. SEOquake pakub ka SERP (eng Search Engine Result Page)  analüüsi, mis võimaldab võrrelda erinevate lehtede SEO parameetreid. Seda on lihtne kasutada ning see sobib hästi kiireteks SEO kontrollideks ja analüüsideks. Täpsema info leiate SEOquake kodulehelt.

15. Keyword Tool

Keyword Tool on tööriist, mis genereerib märksõnaideid mitmesugusteks platvormideks nagu Google, YouTube, Bing, Amazon ja App Store. See tööriist kasutab automaatse täiendamise funktsiooni, et avastada populaarsemaid otsingupäringuid, pakkudes kasutajale tuhandeid märksõnaideid  vaid mõne sekundiga. Kahjuks pakub Keyword Tool tasuta versioon vaid piiratud juurdepääsu andmetele, aga tasulise versiooni omanik saab põhjalikumad andmeid, sealhulgas ülevaate otsingumahust ja ülevaateliku konkurentsianalüüsi. Keyword Tool on suurepärane tööriist märksõnade analüüsimiseks ja sisu loomise strateegia kujundamiseks. Täpsema info leiate Keyword Tool kodulehelt.

16. Google Mobile-Friendly Test

Google Mobile-Friendly Test on tasuta tööriist, mis kontrollib, kas teie veebileht on mobiilisõbralik. See tööriist analüüsib teie lehte ja annab soovitusi, kuidas parandada selle kasutatavust mobiilseadmetes. Mobiilisõbralikkus on oluline tegur Google’i otsingutulemustes, kuna üha rohkem inimesi kasutab internetti mobiilseadmetega. Mobile-Friendly Test aitab tagada, et teie sait pakub parimat võimalikku kasutajakogemust mobiilikasutajatele. Täpsema info leiate Google Mobile-Friendly Test kodulehelt.

17. Google Rich Results Test

Google Rich Results analüüsib, kas teie veebileht  pakub otsingutulemuste kuvamiseks piisavalt  rikkalikke andmeid. Ehk, kas teie leht sisaldab struktureeritud andmeid, mida Google’il oleks võimalik  otsingutulemustes kuvada. Sellisead andmed võivad olla näiteks reitingud, hinnad ja muud detailsed infoelemendid. Rich Results Test aitab optimeerida kodule sisu, et see oleks otsingumootorite ja kasutajate jaoks atraktiivsem. Täpsema info leiate Google Rich Results Test kodulehelt.

18. GTmetrix

GTmetrix on tasuta tööriist, mis analüüsib ja optimeerib veebilehe kiirust. See tööriist pakub üksikasjalikku aruandlust lehe laadimisaja, kiiruse ja toimivuse kohta ning annab soovitusi, kuidas parandada veebilehe kiirust ja kasutajakogemust. GTmetrix võimaldab teil jälgida oma veebilehe toimivust aja jooksul ja testida seda erinevates seadmetes ja brauserites. Tasuta versioon pakub piiratud funktsioone, samas kui tasuline versioon pakub täiendavaid funktsioone nagu reaalajas jälgimine ja arendajatele suunatud tööriistad. Täpsema info leiate GTmetrix kodulehelt.

19. SEMrush

SEMrush on üks võimsamaid SEO tööriistu, mis pakub sarnaselt Ahrefs ja Moz tarkvarale mitmeid erinevaid SEO analüüsimise tööriistu. Näiteks leiab sellest tarkvarast märksõnade analüüsi, konkurentsianalüüsi ja veebiviidete ehk backlinkide jälgimise võimaluse. SEMrush võimaldab jälgida veebisaidi positsiooni otsingutulemustes ja analüüsida konkurentide strateegiaid. Tasuta versioon pakub piiratud juurdepääsu funktsioonidele ja andmetele. Tasuline versiooniga saab lisaks põhjalikumale analüüsile ka päris mitu täiendavaid funktsiooni. SEMrush on väärtuslik abiline tervikliku SEO strateegia väljatöötamisel ja konkurentide analüüsimisel. Täpsema infot saad lugeda SEMrush kodulehelt.

20. KWFinder

KWFinder aitab leida pikki märksõna fraase (eng longtail), mis aitavad teil oma sisu täpsemalt sihtida. See tööriist pakub põhjalikku märksõnade analüüsi, sealhulgas otsingumahtu, konkurentsi ja CPC (kliki hind). KWFinder on eriti kasulik pikkade märksõnafraaside leidmiseks. Need ka tavaõpraselt väiksema konkurentsiga, aga selle eest väga täpse sihtgrupi poolt kasutatavad. Mis omakorda võib tähendada kõrgemat kasu külastaja kohta. Tasuta versioon pakub piiratud otsinguid ja andmeid päevas, aga alati saad kasutada tasulise versiooni põhjalikumat analüüsi ning suuremat otsingumahtu. Täpsema loe  KWFinder kodulehelt.

21. SEO Hero

SEO Hero aitab leida teie peamise märksõnaga seotud märksõnu ja fraase. See tööriist aitab laiendada märksõnaloendit ja leida uusi võimalusi sisu optimeerimiseks. SEO Hero pakub põhjalikku analüüsi märksõnade konkurentsi ja otsingumahu kohta, aidates leida kõige tõhusamad märksõnad, mida oma sisu loomisel ja sihtimisel kasutada. SEO Hero tasuta versioon pakub väärtuslikku tuge oma SEO strateegia täiustamisel. Täpsema info leiad SEO Hero kodulehelt.

22. Small SEO Tools

Small SEO Tools on kogumik mitmesugustest tasuta SEO tööriistadest, mis hõlmavad kõike alates plagiaadikontrollist kuni märksõnade analüüsi ja backlinkide kontrollimiseni. See tööriistade komplekt on kasulik igapäevaste SEO ülesannete täitmisel ja veebisaidi tervise hoidmiseks. Small SEO Tools pakub laia valikut funktsioone, mis aitavad parandada kodulehe nähtavust otsingutulemustes. Kõik tööriistad selles on tasuta kasutada. Täpsemat infot vaata Small SEO Tools kodulehelt.

23. Varvy SEO Tool

Varvy SEO Tool on tasuta tööriist, mis kontrollib, kas teie veebileht järgib olulisi Google’i optimeerimise (SEO) juhiseid. Analüüsides teie kodulehte pakub see soovitusi, kuidas parandada kodulehe nähtavust otsingutulemustes. Varvy SEO Tool annab põhjaliku ülevaate tehnilistest probleemidest, mobiilisõbralikkusest, laadimiskiirusest ja palju muust. See on suurepärane tööriist, mis aitab tuvastada ja lahendada optimeerimisega (SEO) seotud probleeme. Täpsema info leiate Varvy SEO Tool kodulehelt.

24. Seobility

Seobility pakub täielikku tehnilise SEO analüüsi, tuvastades kõik teie veebilehe tehnilised probleemid, kodulehe sisu probleemid ja viidete ehk backlinkide kvaliteedi. Seobility on hea abiline kodulehe üldise kvaliteedi tõstmisel, mis omakorda parandab teie nähtavust otsingutulemustes. Pakkudes selle kasutajal üksikasjalikke analüüsitulemusi ja soovitusi võimalike probleemide lahendamiseks. Tasuta versioon pakub küll piiratud juurdepääsu funktsioonidele, aga kui soetada tasuline versioon, siis saate täiendavaid funktsioone ja sügavamaid analüüse. Täpsema info leiate Seobility kodulehelt.

25. Bing Webmaster Tools

Bing Webmaster Tools pakub sarnaseid funktsioone nagu Google Search Console, kuid keskendub Bing’i otsingumootorile. See tööriist pakub tehnilist analüüsi, märksõnade uurimist ja liiklusandmeid, aidates parandada teie veebisaidi nähtavust Bing’i otsingutulemustes. Bing Webmaster Tools annab ülevaate tehnilistest probleemidest ja soovitusi nende lahendamiseks, et teie veebisait toimiks paremini Bing’i otsingumootoris. Täpsema info leiate Bing Webmaster Tools kodulehelt.

26. Majestic SEO

Majestic SEO on tööriist, mis analüüsib teie veebisaidi linke ja pakub põhjalikku teavet lingiprofiili kohta. See tööriist pakub üksikasjalikku analüüsi linkide kvaliteedi, autoriteedi ja ankurtekstide kohta, aidates tuvastada võimalusi linkide parandamiseks ja viidete (backlinks) strateegia optimeerimiseks. Tasuta versioon pakub piiratud juurdepääsu andmetele, aga põhjalikumat analüüsi ja täiendavad funktsioonid saate kaas tasulise versiooniga. Majestic SEO on väärtuslik tööriist linkide analüüsimiseks ja SEO strateegia täiustamiseks. Täpsema info leiate Majestic SEO kodulehelt.

Kokkuvõtteks

SEO on kriitilise tähtsusega iga veebisaidi omanikule, kes soovib parandada oma nähtavust otsingumootorites ja suurendada orgaanilist liiklust. Artiklis on välja toodud 26 tasuta ja kasuliku SEO tööriista, mille abil saate infot alates laadimiskiiruse analüüsist ja backlinkide kontrollimisest kuni märksõnade uurimise ja sisu optimeerimiseni. Kõik need tööriistad pakuvad väga erinevaid ja mitmekülgseid funktsioone, mis aitavad veebiarendajatel ning turundajatel oma SEO strateegiat täiustada.

Need tööriistad on olulised abimehed oma nii kodulehe tegemisel kui ka olemasoleva kodulehe tehniliste probleemide lahendamisel, märksõnade uurimisel, sisu optimeerimisel ja oma konkurentideedestamisel otsingutulemustes. Testige ja katsetage. Võib olla vajate neid kõiki, võib olla vaid mõnda, aga kindalsti on siis kõigile midagi sellist, mis teeb teie elu lihtsamaks ja optimeerimise tulemuslikumaks.

Kui soovite nende tööriistade kohta rohkem teada saada või on teil üldiselt suurem huvi SEO teenuste vastu, siis Digitul meeskond aitab rõõmuga. Meie eksperdid on valmis pakkuma teile professionaalset tuge ja nõustamist, et teie saavutaks parimad võimalikud tulemused otsingumootorites.

TASUTA E-RAAMAT

KUIDAS OLLA OMA KONKURENTIDEST KÕRGEMAL  –  SEO MIS TOIMIB

14 osast koosnev sisukas SEO ülevaade, mis sisaldab hulgaliselt praktilist informatsiooni. Jagame Sinuga samm-sammult juhiseid, kuidas ALUSTADA SEO ja linkide ehitamisega ja oma kodulehte tõhusalt optimeerida. t